Často kladené otázky v detailingu

- čo je to detailing?

 

Detailing je komplexný súbor procedúr zaoberajúcich sa činnosťami na zlepšenie celkového vzhľadu vozidla do detailu.

Profesionálny detailing si vyžaduje vysoko-odbornú znalosť vykonávaných úkonov, výber najvhodnejších produktov a neustálu inováciu pracovných postupov, aby výsledný efekt naozaj spĺňal definíciu slova “Detailing“ a tým aj spokojnosť zákazníka.

 

 

- pre koho je detailing určený?

 

Je určený pre automobilových nadšencov, ľudí ktorí chcú poskytnúť svojmu vozidlu tú najlepšiu starostlivosť, pre tých, ktorí hľadajú viac ako súčasný štandard, ale aj pre ľudí, čo radi skúšajú najnovšie vychytávky z oboru starostlivosti o vozidlo.

 

 

- z čoho detailing pozostáva?

 

Profesionálny detailing zahŕňa veľké množstvo jednotlivých na seba nadväzujúcich úkonov, tými hlavnými sú kompletné čistenie a dekontaminácia exteriéru, hĺbkové čistenie interiéru a pokročilé leštenie laku vozidla.

 

 

- aké ročné obdobie je vhodné pre detailing vozidla?

 

Nakoľko je výsledok detailingu pri správnej starostlivosti dlhodobý, nie je ročné obdobie rozhodujúce. Dôležité je, aby bolo vozidlo počas všetkých ročných období chránené, či už ide o zničujúce UV žiarenie počas leta, alebo agresívnu posypovú soľ na cestách počas zimy.

 

 

- koľko trvá detailing vozidla?

 

Nakoľko postup práce pri profesionálnom detailingu je komplexnejší a technicky náročnejší, ako pri bežnom umývaní a čistení, odzrkadľuje sa to aj na dĺžke trvania celého procesu. Pohybuje sa od 1 dňa pri jednostupňovom leštení a menších úkonoch, až po 7 a viac dní pri trojstupňovom leštení s aplikáciou keramiky. Vo svete detailingu nie je nezvyčajné venovať sa jednému vozidlu viac ako 150 človekohodín.

 

 

- čo všetko je možné pomocou leštenia odstrániť?

 

Všetky škrabance ktoré neprechádzajú cez číru vrstvu laku je možné odstrániť, prípadne zneviditelniť pre bežné oko. Škrabanec, ktorý prechádza cez číri lak, je avšak možné opraviť lakom, ktorý je namiešaný presne podľa kódu farby konkrétneho vozidla.

Leštenie taktiež odstraňuje zoxidovanú vrstvu laku a s ňou aj prípadne zažraté škvrny od vodného kameňa, hmyzu, vtačieho trusu, alebo iných kontaminantov.

 

 

- aká je vydrž lešteného laku?

 

Vozidlo ktoré prejde profesionálnym leštiacim procesom je dlho rozpoznateľné aj pri nešetrnom zaobchádzaní, nakoľko leštenie neodstraňuje iba rôzne typy poškrabania, ale aj starú zoxidovanú vrstvu na laku, ktorá znižovala odraz svetla a umožňovala špine k ľahkému priľnutiu naň. Pri správnej údržbe zostane perfektný vzhľad vozidlu dlhé roky.

 

 

- koľko krát sa môže lak leštiť?

 

Údaj závisí od hrúbky laku, ktorá je pre každé vozidlo individuálna a taktiež, aký spôsob leštenia za zvolí, od ktorého závisí úbytok hrúbky laku.

 

 

 

- aké sú výhody leštenia oproti prelakovaniu?

 

Výhodou leštenia je zachovanie pôvodného továrenského laku, ktorého kvalita sa takmer nikdy prelakovaním nepodarí dosiahnuť. Ďalšou nespornou výhodou je, že vozidlo sa nemusí odstrojovať od karosárskych dielov a nezanedbateľný je aj cenový rozdiel.

 

 

- aké protekcie na lak existujú?

 

Existuje nepreberné množstvo produktov, ktoré sa majú postarať o ochranu a zlepšenie vzhľadu vozidla a väčšinu je možné rozdeliť do troch hlavných skupín:

- prírodné alebo polo syntetické vosky

- sealanty

- nanopovlaky a keramika

 

 

 - čo je to prírodný a polo syntetický vosk?

 

Je to prírodný produkt zbieraný z palmových listov, často zmiešaný so syntetickými zložkami, pre predĺženie jeho životnosti a zlepšenie vlastností. Cena vosku sa pohybuje od pár desiatok eur, za strednú triedu, až po tisíce, za limitované edície pre nadšencov. Je dostupný v tvrdej, tekutéj a krémovej podobe. Jeho aplikácia je zvyčajne jednoduchá aj pre domáce použitie. Výdrž na laku je bohužiaľ veľmi nízka, pri nekvalitných produktoch často menej ako mesiac.

 

 

- čo je to sealant?

 

Je to moderná syntetická náhrada za vosk v tekutéj, alebo krémovej forme. Dosahuje hĺbku a lesk vosku zo zlepšenou výdržou a odolnosťou. Podľa kvality - aj viac, ako 6 mesiacov. Jeho aplikáciu je často možné realizovať aj v domácich podmienkach. Cena sealantu je porovnateľná s voskami a preto ma lepší pomer cena/výsledok.

 

 

- čo je to keramika?

 

Keramika je najnovší a najpokročilejší spôsob ochrany laku a ďalších častí vozidla. Pôvodne bola táto nanoochrana vyvíjaná pre priemysel a armádu a až v posledných rokoch sa začala upravovať na použitie pre detailing.

Je založená na rozpustených polyméroch, ktoré sa po nanesení naviažu na povrch laku vozidla a po vytvrdnutí zanechajú priehľadný povrch s vlastnosťami, aké z bežnými produktmi nebolo možné nikdy dosiahnuť.

Vzhľad často prekonáva aj tie najdrahšie vosky, avšak životnosť niekoľko rokov a fantastická odolnosť pred poveternostnými podmienkami sú vykúpené veľkou zložitosťou aplikácie, ktorú je nutné vykonávať v kontrolovanom prostredí. Pokiaľ nepočítame exkluzívne vosky, tak je keramická ochrana najnákladnejšia.